OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 31.10.2020 07:21:02 

Papagáje

Niečo o chovaných druhoch

ROZELA PESTRÁ

Popis:
Veľkosť je 29 - 33 centimetrov. Nie je ľahké rozlíšiť samca od samice hlavne u mladých vtákov. U dospelých vtákov má samec výraznejšie sfarbenie. Najlepšie je chovať tieto vtáky osobitne vo voliére. Sú to dosť  agresívne vtáky voči druhým hlavne v období hniezdenia. Ja chovám tieto vtáky vo vonkajšej voliére celoročne. Rozely pestré sú celkom  odolné   proti chladnému   počasiu.  Na  zimu  obtiahnem  voliéru s fóliou. Voliéra  má dĺžku  2 metre,  šírku
1 meter a výšku 1,5 metra. Treba im dávať dostatočné množstvo vetiev na ohrýzanie. Kŕmim ich zmesou, ktorá sa skladá: čierna slnečnica, pásikavá slnečnica, kardi, ovos, proso, jačmeň, žito a kukurica. Ešte dostavajú ovocie, zeleninu a púpavové listy. Počas hniezdenia podávam naklíčené zrno a vaječnú miešanicu. Rozely mi hniezdia 1-2krát do roka.
______________________________________________________________________________________

KORELA CHOCHOLATÁ



Popis:
Veľkosť je  približne 30 - 32 centimetrov. Korely  sú veľmi  spoločenské vtáky,  ktoré sa navzájom dobre znášajú aj
s inými druhmi, dokonca aj  s menšími a slabšími. Ja chovám  tieto vtáky vo voliére, ktorá  má dĺžku 2  metre, šírku
1 meter a výšku 1,5 metra. Dávam im dostatočné množstvo vetiev na ohrýzanie. Kŕmim ich zmesou, ktorá sa skladá:  čierna  a   pásikavá  slnečnica, ovos,  proso a  kardi. Pri  odchove  mláďat  dostávajú  vaječnú  miešanicu
a v letnom období ovocie, zeleninu. Korely nechávam hniezdiť 3krát do roka.
_______________________________________________________________________________________

ANDULKA VLNKOVANÁ



Popis:
Veľkosť je približne 18 centimetrov. Dospelého samčeka spoznáme podľa modrého ozobia a samičku podľa hnedého.  Andulky sú spoločenské vtáky, ktoré môžeme bez problémov chovať po pároch alebo v dostatočne veľkej voliére aj vo veľkých skupinách. Dávame im dostatočné množstvo konárov. Voliéra má 2 metre dĺžku, 1,5 výšku a 1 meter šírku. Kŕmim ich zmesou prosa, ovsu a málo slnečnice. V období hniezdenia dostávajú vaječnú miešanicu a veľa ovocia a zeleniny. Hniezdia 3krát za sezónu.
_______________________________________________________________________________________

AGAPORNIS FISCHERI



Popis:
Veľkosť je približne 14 - 15 centimetrov. Rozlíšenie pohlavia je u týchto  vtákov veľmi zložité. Samičky bývajú väčšinou mohutnejšie ako samci. Skúsený chovateľ vie rozoznať pohlavie aj podľa vzdialenosti nožičiek. Tieto vtáky môžeme chovať v páre ako aj v malej skupinke.  Ja ich chovám dvoma spôsobmi: 1/ vo voliére, ktorá má rozmery dĺžku 2,5 metra, šírku 0,80 metra a výšku 2 metre. Kŕmim ich zmesou pre malé papagáje a navyše dostávajú ovocie a zeleninu. V čase hniezdenia vaječnú miešanicu. Hniezdia 2 - 3krát za rok.
_______________________________________________________________________________________

ALEXANDER VEĽKÝ

 

Popis:
Veľkosť je približne 57 - 58 centimetrov. Vtáci sa dajú rozoznať približne po druhom roku života. Samcovi sa vyfarbí na krku obojok. Alexandri sú veľkí letci. Kŕmim ich zmesou pre veľké papagáje. Voliéra musí byť zo železa, pretože drevené časti by dokázali veľmi rýchlo zničiť. Dávam im veľké množstvo konárov na ohrýzanie, ktoré likvidujú na počkanie. Alexandri hniezdia 1krát za rok.
_______________________________________________________________________________________

PAPAGÁJ NÁDHERNÝ


 
Popis:

Veľkosť je 40 - 41 centimetrov. Samec od samice sa dá rozoznať asi po dvoch rokoch. Samcovi narastie žltočervené perie na hrudi a hlave. Samica zostáva zelená. Vtáky chovám vo voliére, ktorá má dĺžku 2,5 metra, šírku 0,80 metra a výšku 2 metre. Kŕmim ich zmesou pre stredné papagáje. V lete dostávajú ovocie, zeleninu. Hniezdia 1 - 2krát za rok.
_______________________________________________________________________________________


ALEXANDER MALÝ

 

Popis:
Veľkosť je približne 40 - 41 centimetrov. Samca od samice môžeme rozoznať podľa obojku, ktorý má samček a samička ho nemá. Môže však trvať až dva roky, než sa obojok vyfarbí. Do tej doby sa všetci mladí vtáci podobajú samičkám. Alexandra malého môžeme najlepšie chovať v páre vo voliére. Pokiaľ sa dostane tento vták do ľudskej spoločnosti ako mláďa a má dobrú starostlivosť, dobre skrotne, stane sa prítulným a dokonca sa môže naučiť rozprávať zopár slov. Najlepšie je ich chovať v železnej voliére, lebo drevené časti voliéry ničia a preto im dávame dostatok vetiev na ohryzenie. V zimnom období ich chováme vo vnútri, vonku by im mohli omrznúť nohy. Kŕmime ich klasickým krmivom pre stredné papagáje. Dávame dostatok zeleniny a ovocia.

_______________________________________________________________________________________



AMAZOŇAN MODROČELÝ - aestiva

 

Popis:

Veľkosť je približne 35-37 centimetrov. Rozlíšiť samca od samice na základe zovňajšku u tohoto druhu je takmer nemožné. Existujú zástupcovia amazoňana modročelého s malou intenzitou modrej a žltej ale to nič nenapovedá o ich pohlaví. Niekedy tento problém vyrieši veľkosť - samičky mávajú často menšiu hlavu a zobák- ale stopercentné to nie je. Ja som si zisťoval pohlavie analýzou DNA. Ručne dokŕmené jedince bývajú veľmi krotké, ľahko si zvyknú na svojho pána a môžu sa naučiť aj napodobňovať nejaké zvuky a slová - nakoľko práve  modročelák spomedzi amazoňanov sa vie asi najľahšie naučiť rozprávať. Papagáje majú veľmi silný zobák,  preto im musíme prispôsobiť  pletivo a konštrukciu voliéry. Amazoňan modročelý rozhodne nie je slabý vták, ale chlad, prievan a vlhko mu nerobí dobre. Kŕmime ich kvalitným krmivom pre amazoňany a denne mu pridávame čerstvé ovocie a zeleninu. Ja im striedam suché krmivo s granulami.Veľkosť znášky je 2-3 vajcia niekedy aj viac a hniezdia jedenkrát za rok. Amazoňan modročelý sa dožíva cca 50 rokov.

_____________________________________________________________________________________

 

ROZELA PENANTOVÁ


Popis:

Veľkosť je približne 33 - 36 centimetrov. U týchto vtákov je dosť ťažké rozoznať pohlavie. Celkovo sú samičky trochu menšie, matnejšie, majú užšiu hlavu a zobák. Vo voliére sa doporučuje chovať každý pár samostatne , nakoľko sú dosť agresívne voči iným druhom. Penantom sa dosť dobre darí vo vonkajších voliérach. Zariadenie musí byť veľmi pevné, aby dlhodobo čelilo silným zobákom týchto vtákov. U týchto roziel je celý rad mutácií. Rozely môžeme nechať celú zimu vonku, ale musia mať možnosť úkrytu pred mrazom. Kŕmime ich zmesou pre stredné papagáje. Znáška je 4 - 6 vajec.

_____________________________________________________________________________________________

 

PAPAGÁJ KRÁĹOVSKÝ


 

  Popis:


V
eľkosť je približne 42 centimetrov. Mladé vtáky sa podobajú na samičky. Uplne vyfarbený sú v troch rokoch. Samci sú pohlavne dospelý v treťom roku a samice o rok skôr. Hniezdenie u niektorých vtákov je dosť problematické nakoľko sú pri výbere búdky dosť náročný.  Veľa samičiek  pri prvom a druhom hniezdený špatne sedí alebo znáša vajcia na zem, čo samozrejme sposobuje neúspechy v chove. Kralováci potrebujú dosť velké voliéry nakoľko sú to robustné vtáky. Ich krása v malých volierach zanikne. Voči zime sú dosť odolné. Postačí im nejakí úkryt pred vetrom. Kmíme ich zmesou pre papagáje, ovocie , zelenina. Znáška je 4 - 6vajec niekedy aj viac. Dožívajú sa cca 35 rokov.